top of page
Снимка на автораDesislava Guncheva

Речта и екраните


Проучвания в областта на ранното детско развитие и ползването на екрани показват, че продължителната употреба на дигитални устройства, особено при новородени и подрастващи, води до езиково забавяне и нарушения в речта. Често срещано е в последните години, за съжаление, деца на 3 години, които на тази възраст трябва да построяват цели смислени изречения, да се опитват да се изразят с една думичка. 

Как се отразява екранното време на проговарянето?

Седенето пред екраните намалява значително живата интеракция. Увеличава бездната между родителя и детето. Не се създава връзка между тях. Децата не разбират защо служи комуникацията и не осъзнават значимостта й. Следователно нямат нуждата да комуникират. Не обичат да комуникират. 

Да, биха могли да заучат думи или фрази от видяното на екрана и способността им да имитират да им помогне да го пренесат извън тях. В доста от случаите обаче тези заучени думички не се използват адекватно в ситуацията или не са с комуникативна насоченост. 

Какво можем да направим?

Децата се учат да говорят чрез физическите контакти и богата речева среда. Основният начин за развитие на речта у детето е чрез споделеното внимание. Говорите за даден предмет, посочвате го, гледате в една посока и обяснявате на детето. 

Основната цел на езика е да свързва хората, да социализира, да ни кара да изпитваме удоволствие от това, че си говорим. Децата усвояват това умение чрез нас, чрез нашето общуване с тях. 


22 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page